WordPress Google İndex Sorunları Ve Çözümleri
29 Eylül 2015
Muhammed (11 Makale)
Yorum Yapılmamış
Paylaş

WordPress Google İndex Sorunları Ve Çözümleri

Google, sitenizdeki içerikler ile ilgilenebilecek  ziyatetçileri google arama motoru sonuçlarında bulabilmesi amacıyla belirli aralıklar ile indexler. Google’ın içeriğinizi taradığı süreçlerde çoğunlukla sizin hiç bir şey yapmanız gerekmez. WordPress içerik yönetim sistemi ile oluştulan web siteniz gözle görülür hiçbir değişiklik yapmadığınız halde artık google sitenizi eskisi gibi indexlenmiyorsa, belkide gözden kaçırdığınız özel sebepler olabilir.

Sitenizin google botları ile iletişiminde sorunları anlamak ve çözmek için google webmaster araçlarını kullanmanız gerekmektedir. İlk olarak sitenizin googlebot’unu engellenmediğinde emin olmanız gerekiyor.

Robots.txt dosyası kontrol edin!

Robots.txt dosyası nedir? robots.txt dosyası, arama motoru botlarının sitenizde erişmesini istemediğiniz alanlarını belirten ve sitenizin ana dizininde bulunan bot yönerge dosyasıdır. Robots.txt dosyası, küçük bir komut aralığına sahip bir yapı ile arama motoru robotları engelleme standardı’nı belirler. Komutlar ile google gibi arama motorlarının sitenizin belirlendiği sayfaları indexlememesini sağlar. WordPress sitelerde wp-admin yani admin sayfasının google indexlenmesini engelleyen bir kod ekli olarak kurulmaktadır.

İlk olarak robots.txt nizi kontrol etmek için google webmaster araçlarından robots.txt test aracını açın ve özel bir engelleme yapmadıysanız  şu şekilde olmasına dikkat edin.

google_webmaster_robots_txt

Yukarıdaki resimdeki şekilde bir sadece wp-admin sayfasına işlem yapılmış olarak gözüküyor ise herhangi bir sorun yok demektedir. wordpress sitenizin google indexlenme sorununun kaynağı robots.txt dosyasından kaynaklanmadığı için sonraki aşamaya geçebiliriz.

Google tarama istatistiklerini kontrol edin

Google tarama istatistikleri sayfası son 90 gün içinde google arama motoru botunun sitenizde hangi etkinlikleri gerçekleştirdiği hakkında grafikler ve bilgiler sunar. Google botunun sitenize erişiminde ani bir sorun yaşandığında bu grafikler ile sorunun tarihini öğrenmeniz mümkün olabilir. Google botunun taradığı ve indirdiği tüm içerik türleri (örneğin CSS, JavaScript, Flash dosyaları, PDF dosyaları ve resimler) bu istatistiklere dahildir. Bu sebepten dolayı tarama istatistikleri indexlenme sorunu olmasına rağmen sıfır göstermeyeceğine dikkat edin. WordPress sitenize içerik ekleme aralığına göre grafikte bir terslik olup olmadığını inceleyin.

Sorunsuz bir tarama grafiği şu şekilde olmalıdır.

google_tarama_istatistikleri

Engellenen kaynaklar raporunu inceleyin

Google webmaster araçlarında yer alan engellenen kaynaklar raporu sitenizin google botları taramasında robots.txt harici bir engelleme olup olmadığı görmenizi sağlar. Genelde wordpress google indexleme sorunu çözümü için net sonuçları bu sayfadan elde edilir. Aşağıdaki örnekte google web sitesini indexlemeye çalıştığında ve içeriği indexlemeyi denediğinde başarısız olduğunu görebilirsiniz.

google_engellenen_kaynaklar

Listenen sorunları ve açıklamaları yerine getirerek sorunu kısa sürede çözülmesi ve yeniden hızlı bir index alınması mümkündür. Engellenen kaynak listesinde yer alan linklere tıkladığınız da hangi sayfaların google botu tarafından indexlenemediğini görebilirsiniz. Belirtilen sorunları çözüdüğünüz de sitenize google botunun gelmesini beklemeniz yeterlidir google botu sayfanıza geldiği anda indexlerinizin arttığını görebilirsiniz.

Herşey yolunda gözüküyor

Google webmaster araçlarında her şey yolunda gözüküyor ise içerik girişi konusunda zamanlama probleminiz olabilir, yayınladığınız içerik tam olarak indexlenene kadar yeni içerik girmeden bekleyin, yeni içeriğiniz indexlendiğinde hemen bir içerik daha yayınlayın. Günlük olarak yayınladığınız içerikler index almaya başladı ise ve içerik üretmekten yana sıkıntınız yoksa belirli bir sayıda içeriği gün içerisine yayabilir ileri tarihe göre zamanlayabilirsiniz.

Google botu sitenizi her ziyaret ettiğinde ona yeni birşeyler verirseniz botun sitenizi ziyaret süresi kısalır ve daha hızlı index almaya başlarsınız. Hızlı index almanın süresini soracak olursanız kendim bizzat üzerinde çalıştığım bir kaç sitenin süresinden bahsedeyim. WordPress alt yapısı ile kurulmuş bir sitede yazmış olduğum makaleye yayınla butonuna bastığım zamandan yeni bir tarayıcı sekmesi açıp arama yapana kadar sitem indexlenmiş oluyor. İşte bu kadar kısa! Google da google index hızı artırma şeklinde arama yaptığınız da karşınıza onlarca kaynak çıkar ama hemen hemen hepsinde google gibi getir özelliğinden bahsederler. Google gibi getir özelliği google’ın sitenizdeki bir URL’yi nasıl taradığını ve oluşturduğunu test etmenize olanak verir, yani test aracıdır hızlı index almak için kullanıma sunulmamıştır. Bu aracı hızlı index almak için kullandığınızda yararından çok zararı olduğunu zamanla fark edersiniz. Hızlı index konusunu anlatmak için bu işlemin nasıl yapılacağı konusunda başlıbaşına ayrı bir makale yazmak gerekiyor. İleride bu konuda değineceğim.

İndex sürelerinizin doğal yollardan kısalması dileğiyle.. Hoşçakalın.

Muhammed

Muhammed

Zamanını odasını boyayarak, markete giderek, kola şişesine su doldurup buzluğa atarak ve ara sıra evinin penceresinden güneşlenerek geçiren adam, şaka şaka.. Ülke çapında hizmet veren bir bilişim firmasında yönetici olarak görev yapmaktayım, sadece acizane beyin işçilerinden biriyim.

Related articles

Sorry, no posts were found.

Yorumlar

Yorum Yapılmamış! Bu konu için ilk yorum yapan sen ol!

Yorum Yapın

Bilgileriniz Güvende! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *