Renklerin Satın Almadaki Psikolojik Etkisi
16 Aralık 2014
Muhammed (11 Makale)
Yorum Yapılmamış
Paylaş

Renklerin Satın Almadaki Psikolojik Etkisi

Yeşil bir alan ve mavi bulutlarla çevrili olduğunuzda bir sakinlik hissediyor musunuz? Yada kırmızı bir dur işareti sizi biraz da olsa alarma geçiriyor mu? Renklerin, insanların davranış ve kararları güçlü psikolojik etkileri olduğu bilinmektedir ve bu bilgiden tasarımcılar ve pazarlamacılar tarafından çok iyi yararlanılmıştır. Birinin bir ürünü almasındaki tek etken sıklıkla o ürünün rengi olabilmektedir. Çünkü alıcıların %93’ü görselliğe odaklanıyor ve neredeyse %85’i de rengin satın alma için temel nedenleri olduğunu açıkça belirtiyor.

Renkler insanları nasıl etkiliyor?
Kırmızı renk indirim satışları için iyi olan, bir aciliyet algısı uyandırıyor. İştahı kabartıyor, bu yüzden sıklıkla fast-food zincirlerinde kullanılır. Fiziksel olarak vücudu uyarır, kan basıncını ve atışlarını artırır, hareketle, heyecanla ve tutkuyla özleşmiştir.

Mavi renk erkeğin mükemmel rengidir. Barışla, suyla, sakinlikle ve güvenilirlikle özdeşleşmiştir. Mavi, bir güven duygusu sağlar, iştahı zapteder, ve üreticilik hissi uyandırır. Geleneksel markalarda kullanılan en yaygın renk olan mavi, ürünlerine güven sağlamaya çalışır.

Yeşil renk sağlık, sakinlik, güç ve doğa ile özdeşleştirilir. Mağazalarda müşterileri sakinleştirmek için ve çevreyi donatmak için kullanılır. Yeşil rengi beyninizde bir uyum hissi uyandırır ve kararlılık dengesini güden hissi destekler.

Mor rengi ise yaygın olarak asillik, bilgelik ve saygı ile özdeşleştirilir. Sorun çözmenin yanısıra yaratıcılık hissi de uyandırır. Sıklıkla güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılır.

Turuncu ve Sarı – Optimizm sağlayan neşeli renklerdir. Sarı bebekleri ağlatabilir ve turuncu dikkat algısını tetikleyebilir. Atılgan alıcılarını ve vitrinlere bakan alıcıları çekebilen bir endişe duygusu yaratmak için kullanılır. Baktığınız ürüne hiç ihtiyacınız yokken ihtiyacınızın var olduğunu düşüdüren renklerdir.

Siyah renk otorite, güç, kalıcılık ve kuvvet ile özdeşleştirilir. Sıklıkla aklın bir sembolüdür ama çok sık kullanılırsa bunaltıcı olabilir.

Gri renk pratiklik hissini, yaşlılığı ve dayanışmayı temsil eder. Ama çok fazla gri rengi hiçlik ve depresyona duygularına yol açabilir.

Beyaz renk ise (yoksa rengi göremediniz mi?) saflık, temizlik ve emniyet duygularıyla özdeşleşmiş bir renk her bakışda görünmeyebilir. :)  Beyaz rengi renk eksikliği veya nötrlük projelemek için kullanılabilir. Beyaz alan yaratılığını tetikler çünkü değişmemiş temiz bir durum olarak algılanabilir.

Renk Teorisini düzgünce kullanmak
Göz yorgunluğunu azaltmak ve okuyucuların dikkatini özel nesnelere çekmek için kontrastlar kullanın. Canlılık, kullanıcıların sizin tasarımınıza olan duygusal karşılığı etkileyebilir.Örneğin, daha parlak renkler seçmek kullanıcıları daha enerjik hissetmelerine neden olabilir ve bu da daha iyi yanıtlar ve reaksiyonlar uyandırabilir. Ancak web siteniz bilgi odaklıysa, daha koyu bir rengin okuyucularınızın tüm verilerinizi işlemesini kolaylaştıracaktır.

Renklerin satın almadaki pskolojik etkisine iyi bir örnek vermek gerekirse McDonald’s ı örnek gösterebiliriz.

McDonald’s çocukları cezbeden, iştah uyandıran ve aciliyet hissi uyandıran kırmızı ve sarı gibi yüksek enerjili renkleri seçiyor. Tabi ki, Ronald McDonald’ın kendisi çocuklarla meşhurdur ama anne babaları hızlıca ajite ettiği de kesindir. Bu da daha hızlı bir müşteri akışı sağlıyor.

McDonald Sarı ve kırmızı renklerini bu kadar etkin kullanmadan bu kadar büyük bir zincir olamayacaktı. McDonald’s tüm bu sağlıksız besinleri pazarlamaya çalışırken sağlıklı bir yaşamı temsil eden yeşil rengini kullanmış olsaydı, aldatıcı bir kimliğe bürünmüş olacak ve bu kadar popüler olamayacaktı!

İlginç bir şekilde küresel markalardan ana renk olarak yeşili kullanan yalnızca Starbucks. Yeşil rengini kullanarak Starbucks’ın kafelerinde bir rahatlama duygusu uyandırmayı , müşterilerini stresli bir günde bir kahve molasına davet etmeyi umuyor.

Peki ya siz renkleri marka iş ve pazarlama eforlarınızda nasıl kullanıyorsunuz? Yorumlarınız ile yazıma renk katmanız dileğiyle :)

Muhammed

Muhammed

Zamanını odasını boyayarak, markete giderek, kola şişesine su doldurup buzluğa atarak ve ara sıra evinin penceresinden güneşlenerek geçiren adam, şaka şaka.. Ülke çapında hizmet veren bir bilişim firmasında yönetici olarak görev yapmaktayım, sadece acizane beyin işçilerinden biriyim.

Yorumlar

Yorum Yapılmamış! Bu konu için ilk yorum yapan sen ol!

Yorum Yapın

Bilgileriniz Güvende! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *