IPv4 & IPv6 IP Adresleri Ve Seo Etkileri
25 Temmuz 2014
Muhammed (11 Makale)
Yorum Yapılmamış
Paylaş

IPv4 & IPv6 IP Adresleri Ve Seo Etkileri

Büyük bir ihtimalle yeni kullanıma girecek olan IPv6 hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur, bir çok kişinin ne olduğu ile ilgili detaylar ve İnternet’in geleceği için ne demek olduğu hakkında kafanız karışmış olabilir. Bu yazımızda IPv6 seo üzerindeki etkisi ve halen kullanıma devam ettiğimiz IPv4 türü ip adreslerinden gelen backlink etkilerinden bahsedeceğiz.

IP Adreslerine kısa bir bakış (IPv4)
Zaten kullanımda olduğumuz IPv4 e aşinasınız ancak yinede aşağıda bir örnek belirtelim.

IPV4

Örnek IP adresi (IPv4)

Bu formattaki IP adresi her yerde kullanılan yaygın bir formattır ve buna IPv4 denir. Bunun gibi bir IP adresinde dört bayt vardır ve her bayt bir periyotla birbirinden ayrılmıştır (yani totalde  32 bit, zor anlayanlar için). Her (alt)- tanım kümesi bu şekilde en az bir IP adresini çözüyor (daha çok olabilir, güzel ve basit bir anlatım için şimdilik bunu yok sayalım).

Şimdi bundan oluşan ana bir SEO konsepti on yıllardır veya daha fazla süredir SEO alanında olan C_Blok fikrinin konseptidir (Class C ile karıştırılmamalıdır;  çoğunlukla C-Block ile karıştırılır). Çok basit, ana fikir, eğer IP adresinin ilk üç baytı aynıysa iki IP adresinin aynı C-Blokta olduğunu varsayıyoruz.

IPV4-2

Örnek resimde gördüğünüz mavi olarak yazılmış alanlar c-blok ip örneğidir, yıllardır google da üst sıralarda çıkmak için alınan backlinklerde aynı c-blokdan alınan backlinklerin fazla etkili olmadığını bir çoğumuz çok iyi biliyoruz. Bilmeyenler için yinede kısaca bahsedelim, geleneksel mantık, eğer aynı C blokta olan iki IP’niz varsa, her ikisin dede farklı siteniz varsa ve bu sitelerden tek bir siteye link çıkışı yapıldığını düşünelim, bunun link çıkışı yaptığınız siteye backlink anlamında etkisi gerçekten çok az olacaktır. Sebebi ise bu gibi sıralı iplerden yapılan link çıkışlarında referans sitenin aynı kişiye ait olduğu kanısına varmasıdır.

Örnek bir ilişkilendirme tanımı şöyledir.

IP-Tanım

Disney ve ABC neredeyse aynı IP adreslerine sahipler, ikisi de aynı C-Blokta Google bu iki alan adınnın ikisinin de Disney ailesinden firmalar olduğu kesin gözüyle bakıyor. Her ne kadar birbirleriyle ilgisi olmayan siteler olsada Google açısından bu iki site üzerinden aynı adrese yapılan link çıkışları çok fazla güven teşkil etmiyor.

IPv6 Tanımı

Yukarıdaki IPv4 IP formattında ciddi sıkıntılar var,  IPv4 formarındaki ip adreslerinden yalnızca milyon tane var ve neredeyse tükenmek üzere, yeni siteler ve projeler için tedarik etmekte güçlük çekiliyor. Teknoloji ilerledikçe ve kullanım arttıkça internete bağlanan çok fazla aygıt aynı anda online olmak için çok fazla ip kullandı. IPv4’ün yaratıcıları 30 yıl öncesinden, ilk çıktığında internetin bu kadar genişleyeceğini öngörememişlerdi. Şans eseri problemi erken fark ettiler ve üzerinde erkenden çalışmaya başladılar, IPv6 (IPv5 neden atladık demeyin o başka bir protokol için kullanılmıştı).

IPv6 adres formatı

IPv6 adresleri, IPv4 adreslerinden çok daha uzundur, formatın şu şekilde bir görünümü vardır:

IPV6

Artık 4 yerinde 8 blok var, ve her blok 1 bayt olmak yerine, her blok 4 adet onaltılı karakter ile temsil edilen 2 bayt var. Bir IPv6 adresinde 128 bit vardır, bu da IPv4’de değersiz bir 4,000,000,000 yerine, IPv6’nın 340,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 civarında alternatif ip adresi var.

Öncelikle, IPv6’yı kullanan web sitelerini daha sık görmeye başlayacağız ve birkaç yıl sonra sadece IPv6 adresi olan web siteler göreceğiz. Eğer gelecek birkaç yıl içinde evlerdeki yüzlerce cihazın hepsi ağ oluşturma becerisine sahip olursa ve bir IP adresine ihtiyaç duyarsa, alternatifinin çok olmasından dolayı IPv6 kullanması gerekecektir.

(IPv6 yapısında google ilişkili ip ayrıştırmasını nasıl yapacağı konusunda sonradan bir ekleme yapmayı planlıyorum)

Asıl konuya gelmek gerekirse

Google da üst sıralarda çıkmak için backlink hala etkili bir yöntem mi?

Bu soruya hayır demeyi çok isterdim, çünkü adaletsizce google sıralamalarında yer değiştirmek hala mümkün, bunun için kendim bizzat tecrübelerimden bir kaç şey paylaşmak isterim.

Sitesinin tasarımını yapmış olduğumuz bir müşteri kendi sektöründe anahtar kelimesi ile ilk sırada çıkmak istediğini belirtti, üstelik konuyla çokta alakası olmayan bir domaini vardı yani keyword domain değildi.

Seo kurallarına uygun bir site tasarladık ve yayına aldık, site 2 gün içinde 16. sayfadan google sıralamasına girdi, üzerinde ek bir çalışma yapmadığımız ancak %100 özgün olarak hazırlanmış site kendi sektöründe zamanla ancak 6. sayfaya kadar gelebildi. 2. sayfadan 6 sayfaya kadar neredeyse çöp sitelerden oluşan arama sonuçları özgün bir sitenin 6. sayfada olması oldukça şaşırtıcı, hani google için her şey özgünlükle başlardı?

Tamamen sonuçlara odaklı farklı ülkelerde yayın yapan 7 veya 8 adet sektörle hiç alakası olmayan sitelerden linkleme yapıldı. 2 hafta içinde sonuç oldukça şaşırtıcı oldu, site 6. sayfa 4. sıradan 1. sayfa 3. sıraya geldi.

Google her ne kadar alakalı backlinklerin tespitini yaparak etkileme değerlerini düşürse de, backlink hala çok etkili bir yöntem, üstelik ayrı ülkelerde yer alan birbirlerinden hiç alakası olmayan sitelerden alınan backlink sıralamada çok etkisi var.

Farklı ülkelerden gelen backlinkler sıralamada çok etkisi olsa da, bu tür sitelerden ne kadar link çıkışı yapıldığı ve trustrank değerleri de bir o kadar çok önemlidir. Hala bazı sektörlerde sadece backlink ile ilk sıralara gelinebileceğini ve yüksek sayıda ziyaretçi alınabileceğini unutmayın. Ziyaretçi = reklam bazında adsense siteleri yapıyorsanız bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Muhammed

Muhammed

Zamanını odasını boyayarak, markete giderek, kola şişesine su doldurup buzluğa atarak ve ara sıra evinin penceresinden güneşlenerek geçiren adam, şaka şaka.. Ülke çapında hizmet veren bir bilişim firmasında yönetici olarak görev yapmaktayım, sadece acizane beyin işçilerinden biriyim.

Yorumlar

Yorum Yapılmamış! Bu konu için ilk yorum yapan sen ol!

Yorum Yapın

Bilgileriniz Güvende! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *