Google Webmaster Araçları Hreflang İle Hedefleme
5 Ağustos 2014
Muhammed (11 Makale)
2 Adet Yorum
Paylaş

Google Webmaster Araçları Hreflang İle Hedefleme

Google Webmaster Araçları Hreflang İle Hedefleme

Öncelikle hreflang nedir bu konuda biraz bilgi vereyim, örneğin http://www.example.com/ şeklinde bir web sitenizin olduğunu varsayalım, http://www.example.com/  anadilinde ingilizce yayın yapan bir web sitesi ve  sitenizin 3 dilde yayın yaptığını düşünelim örneğin, http://tr.example.com alt domain ile türkçe, http://es.example.com/ şeklindeki alt domain ile de ispanyolca olarak yayın yaptığınızı var sayıyoruz.

Eğer uluslararası alanda ticaret yapıyorsanız sitenizin içeriğide uluslararası hedeflemeye müsait olmalı, içeriğin-izin düzgün bir şekilde tercüme edilmiş olması gereklidir. Neden? Çoğu ülkede İngilizce konuşanlar olmasına rağmen, muhtemel müşterileriniz yalnızca kendi dillerini konuşuyor olabilirler. Müşterilerle tercih ettiği dilde ticaret yaparak ve bunu google arama sonuçlarını doğru şekilde yansıtarak,sitenize 3 farklı dilde müşteri çekebilirsiniz ve hizmet verebilirsiniz.

Maalesef, içeriğinizin tercümesi lafta kolay ama iş icraata gelince zor olabiliyor. Google Webmaster Araçları ticaretçilerin hreflang açılımı sorunlarını çözmek için yeni raporlama özeliklerini ekledi. (bir web sayfasında dilleri değiştirmek gereken durumlarda yetkilendirilmiş Google webmaster araçları) hreflang özelliği yardımınıza koşuyor.

Hreflang nasıl çalışıyor?

Eğer hreflang kullanıyorsanız, Google arama sonuçlarında doğru dili görüntüleye bilecektir. Doğru içeriğin görüntülendiğinden emin olmak için, her sayfadaki kodun içine düzgün etiketler eklemek durumunda kalacaksınız. Hreflang etiketi nasıl eklenir aşağıda İngilizce, Türkçe ve İspanyolca için hreflang bazı örneklere yer verdim.

< link rel=”alternate” href=”http://example.com/en/test.htm” hreflang=”en” />
< link rel=”alternate” href=”http://example.com/tr/test.htm” hreflang=”tr” />
< link rel=”alternate” href=”http://example.com/sp/test.htm” hreflang=”es” />

Yukarıda görmüş olduğunuz kodları alt domainlere ait <head> etiketine eklenmesi google’ın sitenizin hreflang etiketleri sayesinde arama sonuçlarına kendi dilleri ile sıralamaya girmesini sağlar.

hreflang

Eksik Olan Hreflang Etiketleri Ve Geri Dönen Linkler

Sıklıkla bazı sayfalara ticaretçiler düzgün etiketler koyarlar (yukarıdaki örnekte olduğu gibi), ve diğer sayfalara dahil etmeyi unutuyorlar. Bu “eksik geri dönen linkler” diye bilinen bir sorun oluşturuyor. Google ” Eğer A sayfası B sayfasına bağlanıyorsa, B sayfası A sayfasına geri bağlanmalıdır, diğer türlü notlar doğru yorumlanmayabilir” şeklinde basitçe açıklıyor.

Bu sorundan dolayı, Google sayfalar birbirlerine düzgün bir şekilde bağlanmadıklarında rapor edebiliyor, oluşan raporu webmaster araçları üzerinden arama trafiği bölümünün altında yer alan uluslar arası hedefleme sekmesinden inceleyebilirsiniz

Düzgün Dil Kodları Kullanmak

Yanlış hreflang tanımlaması yapmak arama sonuçlarını olumsuz olarak etkileyeceğini ise unutmamak gerekir.

Hreflang etiketi daha geniş ölçekli web siteleri için epeyce faydalı olabilir, Yeni rapor sayesinde problemleri hızlıca belirleme yetisi hızlı düzeltmelerde yol gösterici olmaktadır.

Hani hep söylenir ya google da üst sıralarda çıkmak için ne yapmak gerekir? yapılacak olan ilk şey siteniz için yetkilendirilmiş bir webmaster araçları hesabı üzerinden tüm hataları gözlemlemek ve bu hataları tamamına yakınını gidermektir.

Google botları ile sitenizi taradığını unutmamak gerekir özgün ve hatasız bir içerik sunsak bile daha doğru arama sonuçları için, kurallara uyarak etiketler kullanarak google botlarına yön göstererek onlara yardımcı olmak zorundayız. Sonuçta botlar insan gibi düşünemez ve aslında bunu mu demek istemiş diyemez, sizin arama sonuçlarında daha iyi bir konumda yer almak için bu google robotlarına doğru bilgiyi vermeniz gerekir.

Muhammed

Muhammed

Zamanını odasını boyayarak, markete giderek, kola şişesine su doldurup buzluğa atarak ve ara sıra evinin penceresinden güneşlenerek geçiren adam, şaka şaka.. Ülke çapında hizmet veren bir bilişim firmasında yönetici olarak görev yapmaktayım, sadece acizane beyin işçilerinden biriyim.

Yorumlar

 1. Semih
  Semih Mayıs 20, 04:03
  Merhaba hocam yazı çok iyi güzelde ben bu olaydan ilk sayfada 2 sırada olan anahtar kelimem birden kayboldu sıra buluculardan bakıyorum yerinde yurt dışındaki arkadaşlarım bakıyor yerinde hemde google.com.tr olarak baktırıyorum ama Türkiyenin neredeyse 81 ilinden baktırdım yok ama sıra bulucular da da yerinde nedeni nedir hreflang etiketi hatası çok aldım.
  • Muhammed
   Muhammed Author Mayıs 20, 11:28
   Bu işlemi sitenize yeni entegre etmiş iseniz google sıralamalarında tam olarak oturması zaman alacaktır. Sitenizin webmaster araçlarında bu konuda herhangi bir hata uyarısı aldınız mı ?

Yorum Yapın

Bilgileriniz Güvende! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *