Google Hummingbird Algoritması Nedir?
27 Temmuz 2014
Muhammed (11 Makale)
Yorum Yapılmamış
Paylaş

Google Hummingbird Algoritması Nedir?

Geçen yılın Eylül ayında, Google hummingbird algoritmasını resmi olarak duyurulduğu zamanda, Matt Cutts bunun aramaların %90’ını az da olsa etkileyeceğini söylemişti. Google hummingbird algoritması arama sonuçlarında bir çok sitenin bölgesel anlamda yükselmesine ve yer değiştirmesine olanak sağlayacak.

Google hummingbird nedir?

Genelde google daki pek çok yeni algoritmalar spam yapan siteler içindir, ancak hummingbird algoritması farklı bir algoritma, örneğin bir web tasarım firmanız var ve “web tasarım” kelimesinde google arama sonuçlarında 4 veya 5. sayfadan yukarıya çıkamadığını düşünün, bunun sebebi sizden çok daha önce kurulmuş yaygınlaşmış referansı çok olan pagerank ve trustrank değerlerine sahip backlink almış sitelerin google’ın bilinen 200 den fazla algoritmasına göre listelenmesi, listelenen sitelerin sizin sitenizden birer adım önde sıralanmasından kaynaklanıyor. Google hummingbird algoritması Ankara üzerinden “web tasarım” kelimesi ile yapılan sonuçlarda genel arama sonuçlarını listelemek yerine, arama yapan kişinin İnternet bilgilerinden faydalanarak aradığı şeyin ankara da olması gerektiğine karar veriyor ve ankara da yer alan firmaları listelenmesini sağlıyor, özellikle google maps de adres kaydı olan firmalar sıralamalar da bir adım önde çıktığına kesin gözüyle bakabiliriz.

Google hummingbird anlamsal arama

Google’ın “kötülük etme” sloganı ile yola çıktığını sektördeki pek çok kişi bilir. Google amacı insanlara aradıkları bilginin sonucunu anında kişiye iletmek, hatta bazen hiç bir siteye yönlendirmeden bunu yapmayı hedefliyor, buna bir örnek vermek gerekirse google üzerinden “hava” şeklinde bir kelime ile arama yapalım ve sonuçları aşağıdaki resimde inceleyelim.

hava-durumu-arama-google

Resimde gördüğünüz gibi sadece hava kelimesini yazığımız da il belirtmeden ve hava durumu bile yazmadan hemen bulunduğumuz ilin sonuçlarını ekrana getiriyor, google bu şekildeki pratik özellikleri ziyaretçiler tarafında oldukça hoş karşılansa da hava durumu kelimesinden ciddi ziyaretçi alan siteler için büyük bir ziyaretçi kaybına sebep olduğu kesin.

Google hummingbird direk bilgiye dayalı sonuçlar

Google hummingbird algoritmasını bir diğer özelliği ise hiç bir siteye yönlendirmeden direk bilgiye dayalı sonuçlar vermesi, örnek vermek gerekirse aradığınız şeyin cevabını nasıl alabileceğimize bakalım, örneğin google üzerinde günde kaç kez arama yapıldığı  merak ettik, konu hakkında Türkçe geçerli bir kaynak bulunmadığından aramamızı ingilizce olarak yapıyoruz.

Yakında bu sonuçların Türkçe verileceğini unutmayın bu bilgileri referans olarak değerlendireceği site neden sizin siteniz olmasın?

“how many google searches per day” yani günlük google da kaç arama yapılıyor şeklinde bir arama gerçekleştirdik ve aşağıdaki resimde arama sonucuna bakın. Normal bir arama sonucu olsa aradığım kelimeleri kalın puntolar halinde belirginleştiren google bu sefer hummingbird algoritmasını ile direk rakamsal sonuçlara dikkat çekmek için kalın olarak yazıyor.

Google hummingbird how many google searches per day

Önümüzdeki günlerde dahada çok geliştirilmesi beklenen “google glass” google gözlüğü gözünüzde iken yolda aklınıza acaba google da günlük kaç kez arama yapılıyor diye bir sorunun geldiğini düşünün :) google gözlüğünden siz sadece soruyu soracaksınız ve hiç bir siteyi ziyaret etmeden direk yanıtı göreceksiniz. Google hummingbird algoritması bu işin temelini oluşturan algoritmalardan sadece birisi. Anında sonuç için bir başka örnek ise hesap makinesi ile verelim, çok fazla hesap kitap işinden anlamayan birisi bilgisayarında hesap makinesi bulunsa dahi bir rakamın %86 bulmakta zorlanabilir, 3.50 tutarındaki bir rakamın %86 bulmak için %86 of 3.50 şeklinde bir arama yapıyoruz. aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi hesaplanan tutar hiç bir siteyi ziyaret etmeden sonuçlarda belirtiliyor. İlerleyen yıllarda teknolojinin dahada gelişmesinden dolayı siz sadece yazmadan sözel olarak sorunuzu yönettiğinizde site site gezmeden yanıtını anında öğrenmiş olacaksınız.

Google hummingbird hesap

Bu yazımızda google hummingbird algoritması ne anlama geldiğini ve google arama sonuçları üzerinde ne gibi değişiklikler yaptığından kısaca bahsettik, google hummingbird algoritmasına avantaja çevirerek üst sıralarda yer almak için google hummingbird seo taktikleri başlıklı bir makaleyi ilerleyen günden yayınlayacağım, görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

Google arama motoru mühendisi matt cutts las vegas daki konuşmalasını dinlemenizi öneririm

Video ingilizcedir. http://www.youtube.com/watch?v=K7JhnWHbwnE

Muhammed

Muhammed

Zamanını odasını boyayarak, markete giderek, kola şişesine su doldurup buzluğa atarak ve ara sıra evinin penceresinden güneşlenerek geçiren adam, şaka şaka.. Ülke çapında hizmet veren bir bilişim firmasında yönetici olarak görev yapmaktayım, sadece acizane beyin işçilerinden biriyim.

Yorumlar

Yorum Yapılmamış! Bu konu için ilk yorum yapan sen ol!

Yorum Yapın

Bilgileriniz Güvende! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *